Galanteria skórzana

Galanteria skórzana i jej współczesne bogactwo

Galanteria skórzana ma wieloletnią historię. Od niepamiętnych czasów ludzie wykorzystywali skóry zwierzęce do wyrobu odzieży, obuwia i przedmiotów codziennego użytku. Obecnie skórę naturalną bardzo często zastępuje skóra ekologiczna, ale to nie oznacza, że nie powstaje galanteria skórzana z prawdziwych skór. Wyroby te od lat mają swoich wielbicieli.

Co określamy mianem galanterii skórzanej?

Teoretycznie wszyscy wiemy, czym jest galanteria skórzana, jednak przytoczenie dłuższej definicji jest mocno problematyczne. Tymczasem wystarczy powiedzieć, że mianem galanterii skórzanej określamy przedmioty (zwykle niewielkie) o charakterze zdobniczym czy dodatkowym do odzieży. Oczywiście torebki, portfele czy plecaki skórzane nie są tylko ozdobą, ale też bardzo praktycznym i funkcjonalnym przedmiotem codziennego użytku. Sklepy, które zajmują się handlem galanterią, zwykle obok akcesoriów ze skór naturalnych, oferują również przedmioty ze skór ekologicznych, tkanin czy materiałów syntetycznych. Przedmioty te mogą być dodatkowo zdobione elementami metalowym i kamieniami. Do galanterii skórzanej zaliczamy m.in. torebki, plecaki, większe torby, teczki, paski, portfele, rękawiczki, a także saszetki i kosmetyczki.

Galanteria skórzana damska i męska

Niektóre wyroby galanteryjne są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem mogą ich używać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zwykle jednak galanterię dzielimy na damską i męską. Jedną i drugą znajdziemy na stronach internetowych znanych producentów, np. e-vasco.pl. Często na pierwszy rzut oka widać, czy dana rzecz jest przeznaczona dla kobiety czy dla mężczyzny. Galanteria skórzana damska to większe bogactwo form, kolorów i zdobień. Kobiety na potęgę kupują torebki, podczas gdy mężczyźnie wystarcza jedna, klasyczna torba na ramię. Podobnie jest z rękawiczkami, portfelami czy kosmetyczkami.

Jakość i styl galanterii skórzanej

Galanteria skórzana kojarzy się z wytwornością i elegancją. Niestety na rynku dostępnych jest mnóstwo torebek, pasków czy rękawiczek wyjątkowo kiepskiej jakości. Tanie, sztuczne skóry potrafią przecierać się po zaledwie kilku użyciach, a nawet nieużywane pękają i odchodzą płatami. Dlatego też galanterię skórzaną warto kupować w sklepach, które sprowadzają towar dobrej jakości, a nie na lokalnych bazarach. Porządne skórzane torby to inwestycja na lata. Sklepy oferują galanterię damską i męską w modnych wzorach i kolorach, ale także ponadczasowe modele. Z łatwością można znaleźć dodatki na wyjątkowe okazje, jak i paski, torebki i portfele przeznaczone do codziennego użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *